HİZMETLERİMİZ

TİCARİ ARAÇLARDA ÖTV İNDİRİMİ

TİCARİ ARAÇLARDA ÖTV İNDİRİMİDaha önce hükümet tarafından dile getirilmiş olan, taksi, dolmuş, kamyon, kamyonet ve TIR gibi ticari yük taşımacılığında kullanılmakta olan araçlar ve minibüs, servis gibi özel halk ve belediye otobüsleri için çıkarılacak olan özel tüketim vergisi, BMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşüldükten sonra kanun tasarısı 25 madde halinde kabul edildi. Bu maddelerden birtaneside ÖTV indirimini şartları nı kapsamakta. Trafikte en çok araç sayısını kapsayan ticari araçlardan çoğunluğunun yaşı ilerlemiş durumda ve yıpranmışlardır. Şehir içinde kullanılmakta olan ticari taksiler, dolmuşlar gibi bir çok sınıfı kapsayan yeni düzenleme ile model yıllarının yükseltilmesi hedefleniyor.Düzenleme yürürlüğe girdikten itibaren bu tip araçlar 30 Haziran 2019 tarihine kadar ilk iktisabı ÖTV den müstesna olacakltır. Yapılacak olan yeni düzenlemeden, ticari yolcu taşıyanlar, yük taşımacılığı yapanlar, yaptıkları iş grubuna göre gelir veya kurumlar vergisi mükellefi olmaları şarttır. istisnadan yararlanabilmesi için değişen aracın en son 07/09/2016 tarihinden önce olması, vatandaşın vergi dairesi mükellefiyet yazısı, ilgili odadan aldığı faaliyet belgesi de 07/09/2016 dan önce olması gerekmektedir. Aksi takdirde bu istisnadan yararlanamaz.

ÖTV indirimi ile aracını yenileyecek olan kişilerin, taşıtlarını istisnadan yararlanmak için en geç 2 yıl içinde satmaları, devretmeleri veya sair suretle işletmenin aktiflerinden çıkartmaları gereklidir. Bu işlemi yapmayan kişilerden, aldıkları yeni aracın ötv'si tahakkuk ettirilerek tahsil edilecektir. Yeni alınacak araçlar, alım tarihinden itibaren 3 yıl boyunca satılamayacak veya devredilemeyecek. Bunun yanı sıra ada kayıtlı ve tescil işlemi yapılanlardan ticari yolcu veya yük taşıyan araçlardan bu duruma uyulmaması halinde, bütün hükümlerden yararlanamayacak ve ÖTV tahsil edilecek. Yeni çıkacak olan tasarıya, elektrikli araçlar yani hibrit araçların alımı konusunda teşvik amaçlı bir madde de eklenmiştir. Vergi basamakları bulunan araç sınıfları içerisine yeni bir sınıf eklenerek hibrit araçların Türkiye'de özendirilmesi ve yaygınlaştırılması adına bir adım atılarak, vergide farklılıştırma uygulanacaktır.

İlerleyen zamanlarda kanunlaşacak ötv indirimi yasası ile bir çok taksi, minübüs, kamyon veya kamyonetin değiştirileceğini düşündüğümüz zaman, piyasada ortaya çıkacak olan hareketlenme ile ülke ekonomisine etkisi büyük olacaktır. Dünya genelinde otomobil üreten bütün ülkeler en çok gelişmiş olan ülkelerdir. Bunun nedenide, pahalı bir ihtiyaç olmasından kaynaklıdır.

Ticari araçların değişimleri ile ilgili yayınlanan resmi gazete linktedir. Daha detaylı bilgileri firmamızla irtibata geçerek öğrenebilirsiniz.


TRAFİK İŞLEMLERİ,ÖTV'SİZ ARAÇ ve DEĞER KAYBI TEKLİF & DANIŞMA HATTI
0 212 673 07 70